Каталунският колос Барселона завоюва своята 19-а титла в испанския шампионат. Повече има само клуб номер едно на 20-и век Реал Мадрид - 31.
Дни след завоюването на 19-ото злато в Примера marca.com (чрез Мигел Анхел Лара) припомня 19-те триумфа на "лос кулес" в 80-годишната история на Ла Лига.
Сезон: 1928/1929: 2 000 песети за златото Барса вписа името си като първи шампион в Примера. Пилотното издание на Ла Лига е успорвана битка с Реал Мадрид. В последния кръг каталунците печелят с 4:1 над Реал Унион вкъщи и се окичват с лаврите. Премията за победа като гост е по 100 песети (взимат по 400 за целия шампионат) и 50 като домакин (350). Титлата дарява всеки футболист с по 2 000 песети.
Сезонът не е лесен за Барселона. Президентът на клуба Аркади Балаге, близък приятел с крал Алфонсо XIII, подава оставка през март 1929 година, само месец след началото на Примера (10.02.1929). По средата на сезона има и треньорска смяна. Бившият тогава бранител на "блаугранас" е сменен от англичанина Джеймс Белами, който съкращава дистанцията от шест точки на Реал Мадрид и коронясва каталунците.
Титулярен състав: Платко, Уолтър, Саура, Марти Б, Гусман, Кастийо, Пиера, Састре, Самитиер, Гарсиа, Парера.
1944/1945: Магията на Самитиер След първата титла Барселона страда години наред преди да завоюва за втори път трофея. Минават почти две десетилетия, един президент е убит по време на Гражданската война в Испания (Жосеп Пунжол), а членовете на клуба (сосиос) вече надхвърлят 10 000. През 1944 година Жосеп Самитиер, митичен футболист на Барселона с 326 гола, познат като Магьосника, се завръща от Франция и става старши-треньор на каталунския тим. След като печели с 5:0 над Мадрид в 21-вия кръг, титлата е отпразнувана кръг преди края у дома с 5:2 над Атлетик Билбао.
Титулярен състав: Веласко, Елиас, Курта, Раих, Санс, Гонсалво III, Клавет, Гонсалво II, Соспедра, Ескола М. Мартин, Сесар Браво.
Сезон 1947/1948: Трилър на "Местайя"
Този път "сушата" на Барса продължава само два сезона, в които титлата отива в Севиля и Валенсия. На "Местайя", на 4 април 1948, се играе ключов мач от предпоследния кръг. Валенсия е на първото място с 34 точки, а Барселона е с 33. Който спечели, на практика взима титлата. Голове на Сесар, Сегер и Баденас дават успеха на "лос кулес" с 3:1. Третата Лига е спечелена от отбор, ръкоден от уругваеца Енрике Фернандес Виола, и е гарантирана в последния кръг с 3:0 над Атлетик Билбао у дома. "Раненият" тим на Валенсия пада с 2:5 на "Балаидос" от Селта (Виго).
Титулярен състав: Веласко, Елиас, Курта, Гонсалво III, Калвет, Гонсалво II, Басора, Сегер, Сесар, Баденес, Вайе.
Сезон 1948/1949: Дублиране за 50-годишнината
За първи път в историята си Барса печели втора последователна титла. Сесар, чийто трансфер от Гранада през 1942 година възлиза на 1000 песети, бележи 28 от 66-те гола на новия стар първенец. Титлата пристига през април, а през ноември каталунският клуб чества 50 години история. За юбилея е написан нов химн ("Барса винаги напред"), който заменя оригиналния от 1923 година. Въпреки че Каталуня не е обявена за автономна провинция, думите от химна са на каталунски. "Блаугранас" стават шампиони след каталунско дерби в Льо Корт и победа с 2:1 с две попадения на Сесар.
Титулярен състав: Веласко, Кало, Курта, Гонсалво III, Клавет, Гонсалво II, Басора, Сегер, Сесар, Марко Аурелио, Николау.
Сезон 1951/1952: Кубала, дубъл и голов рекорд Това е първи сезон в Барса за превърналия се в икона за клуба Ладислао Кубала. За 19 срещи бележи 26 гола и може да се счита за първата перла от своеобразен Дрийм тийм. Барселона на треньора Фернандо Дауклик чупи рекорда по голове за един сезон - 92 попадения в 30 мача. Освен Примера Барса грабва и Купата на Краля и подпечатва първия си дубъл в историята. Бившият шампион с Барселона като футболист и треньор - Самитиер, прави големия удар, привличайки Кубала. Спечелена е пета Лига за клуба и това позволява трофеят да остане завинаги във витрината на клуба.
Титулярен състав: Рамейетс, Мартин, Сегер, Бош, Биоска, Гонсалво III, Басора, Сесар, Кубала, Вила, Манчон.
Сезон 1952/1953: Нов дубъл с голеади Силният минал сезон оставя президента. Барса печели втория си дубъл, но губи най-важния спор - за Алфредо ди Стефано, който подписва с Реал Мадрид.
Барса печели шестата си титла, което тогава означава клубът с най-много златни медали в Примера. През този сезон привържениците на "лос кулес" са зарадвани с голови фиести. Тимът бие във всичките си домакински срещи, бележи 54 гола вкъщи и сътворява спектакли като 6:1 срещу Атлетико, 6:2 срещу Малага, 8:0 срещу Сарагоса и 8:1 пак срещу Атлетико за Купата на Краля.
Титулярен състав: Рамайетс, Сегер, Биоска, Сегара, Флотатс, Гонсалво III, Басора, Бош, Кубала, Морено, Манчон.
Сезон 1958/1959: Еленио Ерера прекъсва хегемонията на Ди Стефано
Пристигането на Алфредо ди Стефано в Мадрид преобръща историята на Ла Лига. След последната титла на Барса Реал взима четири шампионски трофея, а един отива на "Сан Мамес" при Атлетик Билбао. "Блаугранас" се обръщат към Еленио Ерера, чийто методи изкачват Интер на европейския връх.
Освен ексцентричния аржентинец в отбора на Барселона блестят имената на Кубала (половината сезон е контузен), Луис Суарес, Шибор, Кочиш, Рамайетс...Каталунците печелят Купата на Краля след 4:1 над Гранада и стигат до третия си дубъл. Барса отново не греши в домакинските си мачове и подобрява головия рекорд на 96.
Титулярен състав: Рамайетс, Оливейя, Родри, Грасиа, Сегара, Техада, Кочиш, Еулохио Мартинес, Суарес, Кубала, Шибор.
Сезон 1959/1960: Титлата не спасява Ерера Барса повтаря шампионското си представяне след забележителен дуел с Реал Мадрид. Двата тима завършват с равни точки - 46. Каталунците се поздравяват с трофея с два гола вкарани повече - 58 срещу 56.
Това обаче не спасява треньора Еленио Ерера, който е уволнен. Усложнените отношения със звездата Кубала са основната причина за освобождаването. Мадрид елиминира Барса на 1/2 - финал за КЕШ и това също е повратен момент за уволнението. Ерера си тръгва с две титли и една Купа на Краля за два сезона. През същия сезон тимът печели втората си Купа на панаирните градове, но под ръководството на Ерик Ребаса.
Титулярен състав: Рамайетс, Оливейя, Грасия, Родри, Сегара, Хенаса, Еваристо, Луис Суарес, Еулохио Мартинес, Кубала, Шибор.
Сезон 1973/1974: Кройф променя историята Цели 14 години минават през триумф на Барселона в Ла Лига. От 1960 година насам Реал печели девет титли, а каталунците - нито една. Настоящият сезон е белязан от изявите на Йохан Кройф. Холандецът е трансферът на годината, най-скъпият в историята на футбола дотогава. Барса плаща 60 милиона песети на Аякс.
Барселона на Кройф е истински валяк за отборите в Испания през този сезон. Момчетата на Ринус Микелс стават шампиони цели пет кръга преди края на първенството. В аналите остава победата с 5:0 над Реал на "Бернабеу" и грандиозното попадение на Кройф срещу Атлетико Мадрид на 23 декември 1973 година на "Камп Ноу".
Титулярен състав: Садурни, Де ла Крус, Рифе, Торес, Костас, Хуан Карлос, Марсиал, Асенси, Решак, Кройфм Сотил.
Сезон 1984/1985: Титла от дузпа
Повече от декада изминава без титла за Барса, а на "Камп Ноу" остават с усещането, че не са могли да използват докрай уменията на Кройф и Марадона. Юздите поема английският специалист Тери Венейбълс. Барса с Шустер и Арчивалд, които не спират да вкарват, печели титлата на "Сория" срещу Валядолид четири кръга преди края. Титлата обаче остава в историята с дузпата, която Урути спасява. Същия сезон каталунците бият с 3:0 на "Бернабеу".
Титулярен състав: Урути, Санчес, Мигели, Алешанко, Хулио Алберто, Шустер, Калдере, Виктор, Рохо, Караско, Арчивалд.
Сезон 1990/1991: Първата титла на Дрийм тийма
Йохан Кройф остава на поста, след като надвива Реал Мадрид на "Местайя" във финал за Купата на Краля предния сезон. Големият удар на холандеца е привличането на футболист, който изцяло сменя духа на отбора: Христо Стоичков.
"Блаугранас" нямат достоен съперник в Ла Лига и печелят титлата с десет точки пред Атлетико Мадрид. На 26 февруари 1991 Кройф претърпява сърдечна операция, която му спасява живота.
Титулярен състав: Субисарета, Нандо, Куман, Серна, Амор, Бакеро, М. Лаудруп, Гойко, Бегиристайн, Салинас, Стоичков.
Сезон 1991/1992: Първо Тенерифе, а после..."Уембли"
На 20 май 1992 година Барса завоюва първата си Купа на европейските шампиони. В Примера Мадрид оглавява класирането три кръга преди края и се надява празникът от "Уембли" да разконцентрира Барселона в първенството. Не се случва така обаче. Момчетата на Кройф печелят всичките си срещи, а Мадрид е задължен да бие в Тенерифе, за да се провъзгласи за шампион. Всичко започва добре за "белите", които повеждат с 2:0. В същия момент идват головете на Барса срещу Атлетик Билбао (два на Стоичков), които сковават краката на мадридистите и срещата шокиращо завършва 3:2 за Тенерифе.
Титулярен състав: Субисарета, Нандо, Куман, Надал, Амор, Бакеро, Еусебио, Гойко, Бегиристайн, Лаудруп, Стоичков.
Сезон 1992/1993: Отново Тенерифе е екзекуторът и първи требъл за Барса
Историята в Ла Лига се повтаря 12 месеца по-късно. Същият сценарий, същите актьори и същата развръзка. Отново Барса печели титлата с една точка, след като Мадрид пада с 0:2 в Тенерифе, а каталунците бият с 1:0 с гол на Стоичков. За първи път в историята си "лос кулес" взимат трета поредна шампионска титла.
Титулярен състав: Субисарета, Ферер, Куман, Надал, Гуардиола, Амор, Бакеро, Еусебио, Бегиристайн, Лаудруп, Стоичков.
Сезон 1993/1994: Най-голямата драма в историята на Примера Каталунците взимат четвъртата си титла поред, последна в ерата на Йохан Кройф. Драмата е още по-голяма от предните два сезона, когато златното агънце е Тенерифе. Депортиво Ла Коруня влиза в последния кръг с шампионски крачки, за да остави зад себе си Барселона на Ромарио. Галисците имат точка в аванс и играят у дома срещу Валенсия. Победа ги прави шампиони.
Барселона свършва своята работа с голеада над Севиля за 5:2, като андалусците на два пъти повеждат в резултата. След победата каталунците притаяват дъх. В последната минута на срещата на "Риасор" "Камп Ноу" замръзва: дузпа в полза на Депор. Секунди след радостните викове за дузпа в А Коруня площадът в Барселона се пълни за шампионска фиеста. Джукич изпуска най-прословутата дузпа в историята на Ла Лига и дава титлата на Барса.
Титулярен състав: Субисарета, Ферер, Куман, Надал, Гуардиола, Амор, Бакеро, Гойко, , Лаудруп, Ромарио, Стоичков.
Сезон 1997/1998: Примера се завръща с помощта на друг холандец: Ван Гал
След вълшебните години на Дрийм тийм "блаугранас" остават няколко сезона без успех в Ла Лига. Каталунците обаче чакат само три години в противовес с историческите цикли от предните десетилетия. Ван Гал поема отбора, който трябва да изтърпи големия удар от трансфера на Феномена Роналдо в Интер. Решението е привличането на друг бразилец, който предстои да удиви света - Ривалдо. Барса печели титлата и Купата на Краля след успех с дузпи над Майорка (5:4).
Титулярен състав: Хесп, Ферер, Надал, Богард, Сержи Бархуан, Джовани, Селадес, Луис Енрике, Ривалдо, Андерсон, Фиго.
Сезон 1998/1999: Титла за юбилея
Каталунците успяват да се поздравят с титлата навръх 100-годишния си юбилей. Още в груповата фаза на Шампионската лига тимът е аут след убийствен жребий с Манчестър Юнайтед и Байерн. За Купата на Краля "лос кулес" стигат само до 1/4 - финал. Момчетата на Ван Гал започват отчайващо и след първите кръгове са на пет точки от зоната на изпадащите. Президентът Нуньес засвидетелства доверие на треньора и в края на сезона Барселона печели убедително с 11 точки пред Реал Мадрид.
Титулярен състав: Хесп, Райцигер, Абелардо, Пелегрино, Сержи Бархуан, Гуардиола, Коку, Луис Енрике, Фиго, Ривалдо, Клуйверт.
Сезон 2004/2005: Франк Рийкард се появява от нищото
Франк Рийкард е назначен за треньор предната година и с магията на Роналдиньо Барса отново е на върха в Испания. Два кръга преди края на Примера тимът е шампион на стадиона на Леванте. Освен блясъка на Роналдиньо тимът върви нагоре и с гладния за голове Самуел Ето'о. През този сезон дебютира Лео Меси.
Титулярен състав: Валдес, Олегер, Маркес, Пуйол, Ван Бронкхорст, Деко, Чави Ернандес, Иниеста, Жюли, Роналдиньо, Ето'о.
Сезон 2005/2006: Примера и Шампионска лига
За втори път в историята си клубът стъпва на европейския връх. Както първия път, с този трофей идва и титлата в Ла Лига. Печели приза в Испания с 12 точки аванс и на почивката на двубоя си на "Балаидос" със Селта в 36-ия кръг. През този сезон е представлението на Роналдиньо на "Бернабеу", завършило с овации от мадридчани към бразилската перла. Каталунците бият с 3:0.
Титулярен състав: Валдес, Олегер, Пуйол, Маркес, Ван Бронкхорст, Деко, Ван Бомел, Чави, Жюли, Роналдиньо, Ето.
Сезон 2008/2009: Най-добрият отбор на Барса в цялата история? Отговорът ще дойде на 27 май в Рим, когато "лос кулес" ще гонят требъл със спечелването на Шампионската лига. Пеп Гуардиола ще изравни отбора си с тимове като Селтик, Аякс, ПСВ Айндховен и Манчестър Юнайтед, които са постигали требъл за един сезон.
Каталунците биха рекорди в Примера, а някои им предстоят. Реал Мадрид бие наред преди срещата с Барселона на "Бернабеу". Столичани падат със звучното 2:6 и Барса на Гуардиола вече е част от историята.
Титулярен състав: Валдес, Алвеш, Пике, Маркес, Пуйол, Чави, Туре Яя, Иниеста, Меси, Ето'о, Анри.
Мигел Анхел Лара, в. "Марка"
|